מהי תקשורת מקרבת

marshall with giraffe and jackal

 

מהי תקשורת מקרבת?

תקשורת מקרבת היא גישה שמטרתה ליצור הבנה ואמפתיה בין אנשים ובין האדם לעצמו, במטרה ליצור שיתוף פעולה ואווירה של קרבה בתוך מערכות יחסים. הגישה מיושמת דרך מודל פשוט ועוצמתי בן ארבעה צעדים.

יוצר הגישה הוא דר' מרשאל רוזנברג  פסיכולוג יהודי-אמריקאי, מתלמידיו של קארל רוג'רס שיצר את זרם הפסיכולוגיה ההומניסטית. הוא הושפע בין היתר מתורת האי-אלימות של מהטמה גנדי ומרטין לותר קינג. בנוסף ללימוד הגישה בכל העולם , מרשאל עסק בגישור בין אוכלוסיות שונות בארה"ב , זוגות, ובין עמים: כגון רואנדה, בוסניה וכאן בישראל בין פלסטינים לישראלים.

בשפת המקור תקשורת מקרבת נקראת – Nonviolent Communication
תקשורת לא-אלימה. היא ידועה גם כ"שפת הג'ירף" . מרשאל בחר את הג'ירף כסמל לשפת התקשורת המקרבת כי היא החיה בעלת הלב הגדול ביותר מבין החיות. הגי'ף מעודדת שיתוף פעולה מתוך בא"ר – בחירה אחריות ורצון, לעומתה התן מייצג את ה"שפה האלימה"  של האשמות וביקורת והנעת אחרים מתוך פא"ב – פחד אשמה ובושה.

אפשר לומר, שתקשורת מקרבת היא מפגש של חיבור מהלב בין אנשים, שמייצר מרחב שבו יש מקום גם למה שחשוב לנו וגם למה שחשוב לאחר. המרחב הזה שנוצר, שבו יש מקום ל’לב’ שלנו ושל אחרים, יוצר קסם בתוך מערכת היחסים, שמשמר אותה לאורך זמן ויוצר בה תחושה של אכפתיות, חמימות, ביחד, ועזרה הדדית.

איך נוצר החיבור מהלב? דרך השפה. הנחת היסוד של תקשורת מקרבת היא שכל פעולותינו ומעשינו מונעים על יד צרכים שאנחנו מנסים למלא כמיטב יכולתינו. צרכים אלו כוללים צרכים פיזיים וצרכים רגשיים ומנטאליים. ההנחה היא שככל שנתקשר את הצורך שלנו בבהירות לאדם האחר תיווצר ההבנה הזו בינינו.

ד"ר רוזנברג נהג לצטט את המשורר הסופי , רומי, שאמר :

מעבר לעשיית טוב, או עשיית רע, ישנו שדה…אפגוש אותך שם

השדה הוא "המרחב" הקדוש הזה.

הבחירה בסוג תקשורת שכזה יעילה במיוחד במצבים שבהם יש ויכוחים וקונפליקטים בין אנשים, אי-הסכמות וחילוקי-דעות. העוצמה של הגישה היא ביכולת שלה לשמור על תחושת הביחד ועל האמפתיה ההדדית, מבלי לוותר על מה שבאמת חשוב לשני הצדדים. הכלים והמיומנויות של תקשורת מקרבת מאפשרים לנו לנהל דיאלוג שבעזרתו קל יותר להגיע להסכמות ולפתרונות, שעובדים בשביל כולם, גם במצבים שנראו לכאורה תקועים או חסרי-מוצא. "הפתרונות מוצאים אותנו" כפי שד"ר רוזנברג נהג לומר, כתוצאה מתחושת החיבור, הקרבה וההבנה שנוצרו. בטווח הארוך נוצרת תשתית רחבה של אמון שיש בה הקשבה, הבנה, קרבה ורצון לשתף פעולה ולעזור אחד לשני. פירות נוספים: הפחתת כעסים, מתחים וקצרים בתקשורת.

איך לומדים? קיימים בארץ מספר לא מבוטל של מנחים שרבים מהם מתמקדים בקהלים ספציפיים, כמו הורות, מערכת החינוך, ארגונים, וליווי אישיים.

כאן תוכלו לקרוא כיצד אתם יכולים ללמוד ולתרגל איתי את השפה.

 כתובת הארגון הבינלאומי לתקשורת לא-אלימה ולמידע נוסף

ליצירת קשר 0507480561 או בפייסבוק דף "מלב אל לב תקשורת מקרבת"

באהבה

יעל